לקראת חגי תשרי תשע"ט הבאים עלינו לטובה, קיבלנו פנייה נרגשת ומרגשת מיקירינו ח.ב.
הכותב לנו בין השאר את הדברים הבאים:

"…כל החיים שלי מילדות ועד שיבה אני הקפדתי להתפלל בקביעות במניין בבית הכנסת השכונתי שלוש פעמים ביום ואף שימשתי כגבאי ובעל תפילה שנים רבות. אולם מאז שנפצעתי, אינני יכול יותר להתפלל במנין משום שאינני מסוגל לעלות במדרגות של בית הכנסת בקומה השנייה וגם כאשר נושאים אותי על כפיים, אין לי מקום ישיבה שמור בתוך עגלת הנכים בבית הכנסת, וכאשר קוראים לי לעלות לתורה, אני זקוק לעזרתם של שני אנשים כדי לעלות על הבימה ולברך את ברכת התורה."

 

אני קורא לכם הגבאים העוסקים בצרכי ציבור באמונה, להקשיב לזעקתנו
ולאפשר לי לחזור להתפלל במנין כפי שעשיתי כל ימי חיי.

כתיבה וחתימה טובה ח.ב.

כיצד ניתן לפתור את מצוקתו של ח.ב. ורבים אחרים?

ישנם כיום כסאות ממונעים שבעזרתם אפשר לטפס ולרדת במדרגות. בקישור המצורף תוכלו לצפות בכסא כזה וגם בסרטון המציע פתרון מיוחד לבתי כנסת גם בשבתות ובחגים. 
כסא ממונע לעליה וירידה במדרגות
סרטון המציע פתרונות להנגשת בתי כנסת

הפתרון להנגשת הבמה קצת יותר מורכב

הבמה גבוהה מהרצפה לפחות 17 ס"מ, מדוע?
מכיוון שתקנות התכנון והבנייה מחייבות שגובה מדרגה יהיה 17 ס"מ. מדרגה כזו אינה מאפשרת לח.ב ואחרים לעלות ללא עזרה.

על מנת שיהיה אפשרי לאדם היושב בכסא גלגלים לטפס לבמה לבדו יש לבנות רמפה ברוחב הכסא ושתהיה בשיפוע של 8%. כלומר, באורך של כ-1.5 מטר.

משטח שיפועי הבולט משני צדי הבמה מפריע למעבר עוברים ושבים ומצמצם את מספר מקומות הישיבה בבית הכנסת.

פתרון פשוט ומהיר ליישום הוא בניית משטח שיפועי נייד בין הבמה לרצפה שאורכו כחצי מטר וקירובו לבמה בכל עת שנדרש לכך. אמנם שיפוע המשטח לא יהיה לפי התקנות ויש לקחת בחשבון כי המשתמש בכסא עדין יצטרך עזרה קלה בעליה לבמה, אבל העלייה תהיה קלה ומכובדת יותר.

לעיתים, כאשר ישנן הרבה מדרגות ניתן להשתמש בכסא הממונע.

בבתי תפילה רבים אין מקום ישיבה לנזקקים לכסאות גלגלים. לדברי האחראים הסיבה היא כי שורת הכסאות מגיעה באורך סטנדרטי מהמפעל והמתכנן לא לקח בחשבון השארת מקום לכסאות גלגלים.

הפתרון פשוט מאד: למפעל רהיטי קיבוץ לביא המתמחה בריהוט לבתי כנסת יש אפשרות לייצור כסאות נפרדים הניתנים לחיבור מהיר. במקרה הצורך ניתן להרימם ולפנות מקום לכסאות הגלגלים.

התמונות: מתוך האתר של "לביא הבית של בתי הכנסת" https://furniture.lavi.co.il