מערכות מצילות חיים הן ליבה של התארגנות לשעת חירום

ארנון קנדל שהוא ממונה בטיחות ויועץ בטיחות אש ערך מספר לא מבוטל של ביקורת פנים בנושא בטיחות במקומות עבודה ציבוריים ופרטיים. בדוחות שכתב עלה שוב ושוב הממצא העגום הבא: ברוב המקומות המערכות להצלת חיים בשעת שריפה היו לא תקינות.

מה הן מערכות מצילות חיים?
מערכת מתזי מים (ספרינקלרים) נועדה להצלת רכוש ע"י התזת מים על מוקד האש. לעומת זאת, מערכות להצלת חיים כוללות כלים ואמצעים שנועדו לאפשר הצלת חיי אדם לשם הימלטותם מהבניין הבוער כמה שיותר מהר.

דוגמא למערכות מצילות חיים:
מערכת על לחץ – נועדה לסילוק העשן מחדר המדרגות בעזרת הזרמת אוויר בלחץ גבוה, חדר המדרגות הוא המקום שאליו זורמים האנשים בזמן שריפה כיוון שהמעליות מפסיקות לעבוד, חדר המדרגות חייב להיות נקי מעשן.
דלתות אש ועשן – נועדו לחסום את חדר המדרגות ואת אזור המחסה, המקום בו ימתינו הנכים להגעת הכבאים מחדירת עשן.
כסא פינוי ייעודי – כסא מיוחד עבור אנשים שאינם יכולים לרדת במדרגות בכוחות עצמם.
מערכות מצילות חיים אלו חובה שתהיינה תקינות כל הזמן.

מדוע ארנון מצא בביקורות שערך את המערכות הללו לא תקינות?

לכך מספר סיבות:
• באשר לחדר המדרגות: רוחב חדר המדרגות בבניין בן שלושים קומות זהה לרוחב חדר מדרגות בבניין בן ארבע קומות. זאת בהתאם לתקנות תכנון הבנייה שלא לוקחות בחשבון את מספר האנשים שיצטרכו לעבור בתוכו לשם הימלטות מהבניין בשעת שריפה.

• באשר לאמצעים לשמירה ולמילוט אנשים בשעת חירום: מצאנו כי עבור מערכות על לחץ ודלתות אש ועשן אין דרישה חוקית המחייבת בדיקה תקופתית של תקינות המערכת. לעומתם מטפים ומתזים החוק מחייב בדיקה שנתית. מכאן נובע אבסורד שהחוק דואג יותר להצלת הרכוש מאשר להצלת האנשים.

• חברות ההיטק רבות בישראל כמו גוגל, פייסבוק ומייקרוסופט הבינו כי תקנות התכנון והבנייה שנכתבו בשנות החמישים של המאה הקודמת לא רלוונטיות יותר.  חברות אלו אינן מחכות לשינוי החוק והתקנות ופועלות אחרת. הן דואגות לגבות ולשמר את כל הקניין הרוחני שלהן בחוות גיבוי ומבטחות את הציוד המשרדי שברשותן. והכי משמעותי הן שומרות על חיי העובדים ע"י בדיקה שגרתית של מערכות מצילות חיים ורכישת כסאות מילוט מהירים לשעת שריפה.

חברת הכסא המוביל מתמחה בעריכת ביקורות ייעודיות לניתוח מצב הבטיחות בבניין בשעת חירום והמלצה על פתרונות מעשיים בפינוי האנשים בשעת חירום.