תנור ספירלה הוא אמצעי חימום נפוץ בבתים רבים בישראל. היתרון הגדול בתנור ספירלה הוא מחירו הנמוך. החיסרון הגדול הוא הסכנה הגדולה לדליקה כתוצאה משימושו והנתונים מראים זאת.

בשנת 2016 פרצו 75 שריפות כתוצאה משימוש בתנור ספירלה ושלושה בני אדם נספו בעקבות השריפות. בשנת 2017 נספו חמישה בני אדם מ-71 שריפות שפרצו מאותה סיבה. בשנת 2018 אדם אחד ניספה והיו 89 שריפות. להבדיל מהחימום הבטוח בעזרת רדיאטור שמן החימום בתנור ספירלה מהווה סכנה מידית למשתמשים מכיוון שהאש הפתוחה יכולה להבעיר חומרים דליקים שנמצאים בקרבת התנור.

בכירים בארגון הכבאות פנו לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן על מנת שימנע מכירת תנורים מסוג זה בשל הסיכון הרב בשימוש בהם.

השר לביטחון פנים פנה למשרד הכלכלה לאסור את היבוא של תנורי ספירלה. אולם, למשרד הכלכלה אין סמכות לאסור שימוש/מכירה/ייבוא/ייצור או הפצה של מוצר כלשהו, אלא אם המוצר אינו עומד בדרישות התקן הרשמי על פי חוק. התקן הישראלי לתנורי ספירלה זהה לתקן הבינלאומי וכולל דרישות בטיחות וחובת צירוף הוראות שימוש, מתוך התגובה של משרד הכלכלה כפי שהופיעה בכתבה באתר של חדשות YNET https://m.ynet.co.il/Articles/5675987

חברת הכסא המוביל אשר שמה לעצמה כמטרה להביא למודעות ציבורית את הצורך בהתארגנות בעוד מועד של אנשים עם מוגבלות פיזית בזמן שריפה מצטרפת לקריאה מבורכת זו של השר ארדן, ומציעה לכל מי שמשתמש בתנורים עם אש פתוחה לעבור לחימום ברדיאטור חשמלי שהשימוש בו בטוח בהרבה. אין כל ספק שעלינו למעט את הסיבות הגורמות לשריפה.