האם מסגרות החינוך ערוכות לפינוי בחירום?

מסגרות החינוך מאכלסות את היקר לנו מכל – בנינו ובנותינו הנמצאים שעות רבות מהיממה במסגרות אלו. מסגרות חינוך אמורות לתת מענה ביטחוני ובטיחותי לשלל מצבים וביניהם לפינוי בחירום.

מערכת החינוך מתמודדות עם מגוון נושאים הדורשים פתרונות מיידים. המחשבה על פינוי בחירום של תלמידים וסטודנטים עם צרכים מיוחדים אמנם נמצאת ברקע של מנהלי מוסדות חינוך אך היא נדחקת לקרן זווית.

מעמדם החברתי של האנשים עם צרכים מיוחדים השתנה מאוד בעשור האחרון. במסגרת החוק מקומות ציבוריים מחויבים בהכנסת אביזרים והתחשבות בצרכיהם כך שיוכלו לקחת חלק פעיל בחיי חברת הרוב. אולם, סוגיית הפינוי בחירום נדחקה לקרן זווית, הרי לא כל יום פורצת שריפה או רעידות אדמה.

האם מנהלי מוסדות החינוך נותנים את הדעת לגבי פינוי תלמידים וסטודנטים עם נכות פיזית? כשפורצת שריפה המעליות מפסיקות לעבוד – כיצד אם כן ירדו במדרגות אנשים הנעזרים לשם ניידות בכסאות גלגלים, הליכונים או קביים. מה לגבי הנערה שאתמול שברה את הרגל ולא תוכל לרוץ במדרגות או הסטודנט העיוור שיצטרך לרדת במדרגות בזמן מנוסה כללית?

היתכנות לפינוי בחירום במסגרות חינוך אפשרית. חברת הכסא המוביל פיתחה מודל המסייע לפינוי בחירום עבור אנשים עם מוגבלויות. המודל כולל הכנת תוכנית פינוי אישית – תפ"א, תוכנית כללית למילוט והצלה ומייצרת כסא פינוי פשוט להפעלה המאפשר חילוץ מהיר דרך המדרגות.